W serwisie Lookreatywni.pl koncentrujemy się przede wszystkim na popularyzacji wiedzy na temat praw własności intelektualnej. Nie omijamy jednak pokrewnych dziedzin prawa, jeżeli tylko dzieje się w nich coś ciekawego i wartego opisania. Ochrona danych osobowych to gałąź prawa, z którą zaskakująco często mają do czynienia nasi czytelnicy (i to nie tylko przedstawiciele branży kreatywnej) i która w sposób ścisły wiąże się z innowacyjnymi rozwiązaniami (często ich napędową są właśnie różnego rodzaju dane). Nic dziwnego, że ta gałąź prawa doczekała się nawet swojej własnej kategorii tekstówW dzisiejszym tekście postanowiłam podejść do tematu ochrony danych osobowych jednak z nieco innej strony…

Twoje dane w sieci – czy rzeczywiście masz kontrolę?

Chciałabym pokazać Was pewne video, które miałam okazję zobaczyć po raz pierwszy podczas prezentacji przygotowanej przez Jana Szarrasa – założyciela agencji Rockon Tech Agency, której słuchałam uczestnicząc w jednym ze spotkań z cyklu Digital University. Zaprezentowane przez Janka video na długo zapadło mi pamięć. Pomyślałam, że warto byłoby pokazać go również Wam. To nagranie dosadnie pokazuje, co dzieje się z danymi, które tak chętnie wrzucamy do internetu. Zresztą, zobaczcie sami:

autor: Rafał Jarząbek, Z dobrym słowem | Rafał Jarząbek

Dane osobowe w sieci – miej kontrolę

Przy obecnym stopniu rozwoju technologii i ilości podmiotów, które każdego dnia zbierają nasze dane, zapewne nigdy nie dojdziemy do stanu pełnej kontroli nad naszymi danymi. Istnieje jednak sposób na to, aby zachować bezpieczeństwo i zapobiec tak krępującym sytuacjom jak te przedstawione w nagraniu Rafała Jarząbka. Jaki?

Chwila namysłu zanim zdecydujemy się wrzucić do sieci kolejną szybką wiadomość czy spontaniczne zdjęcie.

Co zatem możemy zrobić już dzisiaj, aby chronić naszą prywatność? Na początek warto zadań sobie kilka pytań i spróbować na nie szczerze odpowiedzieć:

  • Czy wiem kto ma dostęp do danych, które publikuję w sieci?
  • Czy wiem kto kontroluje i kto jest rzeczywistym właścicielem danych, które publikuję w sieci?
  • Jakie informacje o mnie można znaleźć w sieci?
  • Czy wiem jakie informacje o mnie podają dalej moi znajomi?
  • Czy zastanawiam się, czy moi znajomi będą mieli mi za złe, jeśli opublikuję jakieś informacje w sieci o nich?
  • Czy rzeczywiście ufam wszystkim z mojej listy kontaktów? Czy rzeczywiście każdy post musi być widoczny dla moich X znajomych?
  • Czy na pewno chcę pochwalić się tym zdjęciem w mediach społecznościowych?
  • Czy wiem jakie są moje ustawienia prywatności w mediach społecznościowych?

Twoje dane osobowe – chroń je!

Jak się okazuje, efekty lekkomyślnego „zarządzania” swoimi danymi w sieci mogą być nie tylko niebezpieczne, ale i bardzo nieprzyjemne. I piszę te słowa nie tylko z perspektywy prawnika, ale przede wszystkim z perspektywy zwykłego użytkownika mediów społecznościowych, który też  – tak jak bohaterki nagrania – każdego dnia dzieli się w sieci całą masą informacji na swój temat. Warto mieć świadomość, że to my sami tak naprawdę jesteśmy w dużej mierze odpowiedzieli za to, co świat wie na nasz temat. Może więc nie warto mówić o sobie aż tak wiele?

***

Zobacz także: Na jakiej podstawie Facebook korzysta z Twoich treści?

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ochrony danych osobowych? Zajrzyj do tekstów z kategorii Dane osobowe lub napisz do nas.

grafika autorstwa van Kruk pochodzi z banku zdjęć Fotolia