Marka Nike posiada już ponad 12 tys. patentów, Adidas „tylko” 1,5 tys. Niemiecka firma spartowa nie odstępuje jednak swojego rywala na krok, walcząc o każdy skrawek rynku sportowego. Nie tylko w obszarze innowacji.

Nike vs Adidas – napędzająca rywalizacja

Nike to prawdziwy lider innowacji. W samym 2013 r. sportowy gigant zgłosił do amerykańskiego urzędu patentowego ponad 500 patentów. Chronione są niemal wszystkie elementy czy technologie wykorzystywane przez firmę do produkcji obuwia i odzieży. Daleko w tyle nie pozostaje jednak Adidas, którego wydatki na badania w 2012 r. wyniosły ponoć 128 mln euro. Centra badań i rozwoju obu firm przypominają już te należące do gigantów elektroniki, a wstęp do nich mają tylko uprawnieni pracownicy. Obaj potentaci walczą ze sobą od lat niemal na każdym kroku a większość konfliktów ma swój finał w sądzie.

Spory patentowe pomiędzy markami

Jeden z najgłośniejszych konfliktów pomiędzy Nike’iem a firmą Adidas dotyczy technologii budowy materiału obuwia. W lutym 2012 r. Nike zaprezentował swoje innowacyjne buty, z użyciem technologii Flyknit, która zapewniała uczucie bosej stopy. Niewiele później, bo w lipcu 2012 r. Adidas przedstawił światu swoją parę butów, opartą o zbliżoną technologię Adidas AdiZero Primeknit.

Reakcja Nike była błyskawiczna – firma od razu złożyła pozew o naruszenie praw własności intelektualnych w niemieckim sądzie i wywalczyła zakaz produkcji i dystrybucji obuwia Adidas AdiZero. Niemiecka firma w odwecie zakwestionowała jednak ważność patentu Nike, twierdząc, że tego typu technologia znana była już w 1940 r. Sąd przyznał rację firmie Adidas i uznał patent za nieważny. Nike odwołał się od wyroku, broniąc się, że technologia jest autorska i stanowi przełom w produkcji obuwia. Sprawa jest w toku, co jednak nie przeszkadza marce Adidas w sprzedaży spornego produktu.

To nie pierwszy spór patentowy pomiędzy firmami. Walka na patenty trwa między Adidas i Nike już od kilku lat. W 2005 r. Adidas zgłosił do sądu naruszenie przez konkurenta jego prawa do tzw. trzech pasków. Powód? Nike wykorzystał na swoich produktach znak dwóch pasków. Niedługo później Nike skierował przeciwko Adidasowi z kolei pozew o naruszenie ich patentu do technologii obuwia SHOX Nike.

Nie tylko patenty

Rywalizacja między sportowymi markami toczy się również na polu marketingowym czy kadrowym. Dużym echem na rynku odbiło się przejście trzech projektantów Nike do zespołu Adidasa. Denis Dekovic, Marc Dolce oraz Mark Milner będą teraz tworzyć zespół wiodących projektantów marki Adidas nastawionych głównie na nowe projekty. Firma Nike jednak nie tak łatwo przyjęła decyzję swoich pracowników. Amerykańska marka żąda od nielojalnych pracowników 10 milionów dolarów odszkodowania. Dlaczego?

Nike twierdzi, iż projektanci dopuścili się kradzieży tajemnic handlowych marki, a także skopiowali wiele informacji i projektów ze swoich komputerów. Sprawa jest w toku. Jeden z projektantów Denis Dekovic odpowiedział na zarzuty firmy także na swoim profilu społecznościowym, przyznając, iż do samego końca był lojalny i oddany poprzedniemu pracodawcy. Wskazał również, że oskarżenia są dla nich bolesne i nieprawdziwe, nigdy bowiem nie dopuścili się kradzieży własności intelektualnej byłego pracodawcy.

Sporów jest więcej

Obie sportowe marki walczą nie tylko między sobą. Adidas niedawno pozwał dom mody Marca Jacobsa i obuwniczą sieć Payless. Oba sporu dotyczyły słynnego znaku trzech równoległych pasków, o które walczył również z Nike. Tym razem Adidas wskazał na bluzy Marca Jacobsa, które na rękawach miały cztery paski. Podobnie jak w przypadku sporu z Nike, niemiecka firma wskazała na możliwość wprowadzenia klientów w błąd oraz zarzuciła celowe nawiązanie do słynnego znaku. Natomiast odnośnie sieci Payless, firmie nie spodobały się buty, w których użyto dwóch i czterech pasków. Po kilku latach sądowych przepychanek sprawę wygrał Adidas, otrzymując odszkodowanie w wysokości 305 mln dolarów.

Wyścig pomiędzy gigantami sportowymi trwa nie od dziś, jednak coraz częściej główną bronią przetargową jest właśnie własność intelektualna.

***

Fot.: zdjęcie autorstwa Jonas Glaubitz pochodzi z banku zdjęć Fotolia