„Moda, design i prawo – odpowiedzialnie”. Relacja ze spotkania Fundacji Women in Law
W czwartkowy wieczór, 29 listopada Centralny Dom Technologii przy ul. Kruczej w Warszawie gościł pierwsze spotkanie Fundacji Women in Law, pt. „Moda, design i prawo- odpowiedzialnie”. Wydarzenie miało innowacyjny charakter. Wychodząc naprzeciw spostrzeżeniom wielu przedstawicielek branży prawniczej, zwracających uwagę na fakt, że prawniczki rzadziej uczestniczą w spotkaniach networkingowych ze względu na organizację opieki nad dziećmi, uczestnicy mieli możliwość pozostawienia dzieci pod opieką animatorów w dwóch różnych grupach wiekowych. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele branży prawniczej, mody oraz sztuki, m.in. Agnieszka Servaas (Prezes Zarządu Vive Management) Katarzyna Ciepiela (LSW) oraz Magdalena Miernik (Lookreatywni Law For Creatives).
Wieczór rozpoczął się od wystąpienia Bożeny Gargas, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, która poruszyła kwestię relacji pomiędzy szeroko rozumianą branżą kreatywną a biznesem. Zwróciła uwagę, że droga do produktu finalnego, jakim jest projekt danego przedmiotu, jest składową wielu czynników i osób, zaś w proces tworzenia nierzadko zaangażowani są zarówno projektanci, inżynierowie, jak i prawnicy, którzy negocjują (często dość zawiłe) warunki umów samego projektu jak i dopuszczenia go do późniejszej produkcji. Często myśląc o procesie kreowania nowego produktu myślimy o typowych przedmiotach, np. do aranżacji wnętrz czy elektronice. Okazuje się jednak, że to tylko niewielki wycinek branży, ponieważ wzornictwo zaangażowane jest także w tak niszowe obszary, jak produkcja mebli biurowych czy… maszyn rolniczych.
Kolejne wystąpienie należało już do prawniczki z kancelarii Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy, Katarzyny Ciepieli, która przybliżyła tematy niezwiązane z prawem, ale historią mody. W jej opinii, wyraźny jest trend, który postępuje we wszystkich zakątkach świata. Moda, z początkowo dostępnej tylko dla wybranych, staje się „fast-fashion”, zaś projekty największych domów mody są błyskawicznie przenoszone na ulice przez sieciówki, często kosztem taniej siły roboczej krajów trzeciego świata.
Kamila Kurkowska, prezes Fundacji Women in Law w rozmowie z Agnieszką Servaas z Vive Management rozmawiała o szkodliwym wpływie przemysłu tekstylnego na środowisko. Rozwój „fast-fashion” pociągnął za sobą wytwarzanie ogromnych ilości tkanin, które często nie są prawidłowo recyklingowane, a ich produkcja wykorzystuje szkodliwe chemikalia. Jako przykład działań pokazujących, że tkaniny z tzw. „odzysku” mogą być z sukcesem ponownie wykorzystywane prezeska Vive Management podała przykład polskiego projektanta Mariusza Przybylskiego, który we współpracy z Vive stworzył kolekcję, wykorzystując tylko i wyłącznie materiały przeznaczone do recyklingu.
Po prezentacji wybranych elementów kolekcji Mariusza Przybylskiego, nadszedł czas na moje wystąpienie pt.: „Najgłośniejsze spory o znaki towarowe w branży modowej”, podczas którego opowiedziałam o:
- sporze pomiędzy włoskim domem mody Gucci vs. polskim producentem obuwia dla dzieci – Gucio
- o sporze o użycie nazwy „Chanel” przez Chanel Jones, właścicielkę salonu piękności w USA oraz o
- sporze o „czerwoną podeszwę” – charakterystyczny wyróżnik szpilek luksusowej marki Christian Louboutin, która zarejestrowała znak towarowy o kolorze Pantone 18-1663TP.
Spotkanie zakończył panel dyskusyjny „Jakiego prawa potrzebują twórcy i wytwórcy?”, prowadzonego przez Dominikę Olszynę (Vogue Polska, Wirtualna Polska). W panelu wzięli udział Julia Turewicz (NAGO), Agnieszka Oleksyn-Wajda (Współtwórca i kierownik Akademii Biznesu i Prawa w Sektorze Mody), Anna Atanasow (General Counsel, Global Markets w Grupie Kapitałowej CCC S.A.) oraz Marek Lorens (architekt i designer, prowadzi pracownię Lorens AiD) i Jarosław Wąsala (stowarzyszenie LoveOriginal). Paneliści byli zgodni co do tego, że prawo nie zawsze stanowi mocne zabezpieczenie przed kradzieżą projektu, zaś liczba spraw sądowych o naruszenie praw autorskich stale rośnie. Zdaniem Jarosława Wąsali (LoveOriginal), konieczne jest informowanie o konsekwencjach wykorzystywania projektów objętych prawami autorskimi.
***
Kontakt do Fundacji Women in Law:
Kamila Kurkowska – Prezes Fundacji
kamila.kurkowska@womeninlaw.pl
T: 662 228 858
Marcjanna Bronowska – Menedżer Projektu
marcjanna.bronowska@womeninlaw.pl
T: 734 215 750