Relacja ze spotkania Human Tech Art poświęconemu modzie
15 grudnia 2015 r. Campus Warsaw na warszawskiej Pradze gościł inicjatywę Human Tech Art. Tematem spotkania była po raz pierwszy wyłącznie technologia zastosowana w modzie. Prezentacje były liczne, ciekawe i interaktywne. Przeczytajcie, co spodobało nam się najbardziej.
Human Tech Art
Human Tech Art to inicjatywa dwojga młodych warszawiaków, Magdaleny Ostoja-Chyżyńskiej i Łukasza Czarneckiego*. Motto Human Tech Art zaczerpnięto z idei Steva Jobsa:
„nie wystarczy sama technologia; najlepsze pomysły biorą się z połączenia technologii i nauk humanistycznych”,
a prościej – z ludzkich potrzeb i aktywności. Nazwa (Human+Tech+Art) jest pod tym względem intuicyjna. Założenie inicjatywy było wyraźnie widać na wtorkowym spotkaniu. W zaprezentowanych projektach moda rzeczywiście sprzymierzyła się z technologią.
W rezultacie powstały niezwykłe kreacje – robotyczna suknia, ubiory i dodatki wykonane z wykorzystaniem algorytmów, specjalnych maszyn do szycia i drukarek 3D. Pokazano także aplikację wykorzystującą rozwiązanie Augmented Reality, umożliwiającą podziwianie kolekcji zaprezentowanej w magazynie modowym również w trójwymiarze, przy użyciu jedynie telefonu komórkowego i bezpłatnej aplikacji. Na koniec znalazł się nawet czas na krótką opowieść o tym, w jaki sposób można szybko przejść od pomysłu do realizacji start-up’owego projektu.
Robotyczna suknia
Robotyczną suknię zaprezentowała Dagmara Kiraga i Michał Starost. Była to suknia wyposażona w lekki mechanizm, który umożliwiał sterowanie przezroczystym krótkim trenem. Projekt pokazał, jak zacne potrafią być zbiegi okoliczności. Michał Starost tworzył już robotyczne suknie, ale wcześniej mechanizm został zbudowany przez Amerykanina na zasadzie „think big” – ciężkie i niezbyt poręczne, a ponadto ulegające awariom. Potrzebował lekkiej ręki i finezji. Dagmara Kiraga pracowała nad tego typu konstrukcjami w ramach prowadzonych przez siebie warsztatów w Centrum Nauki Kopernik. Gdyby konstruktorka nie usłyszała w radiu wywiadu z Michałem Starostą, zaprezentowana suknia pewnie nigdy by nie powstała. Efektowna robotyczna suknia to zaledwie prototyp – we wstępnych planach są już lekkie kwiatowe kreacje sceniczne.
Moda w algorytmach
Wojciech Cizio, Portfolio Generative, zaprezentował kolekcję mody wykonaną przy użyciu algorytmów, komputerowych haftujących maszyn do szycia i drukarek 3D. Jedną z inspiracji był diagram Woronoja, występujący w przyrodzie w takich miejscach jak struktury komórkowe, bąbelki, cętki zebry, pęknięcia na pustyni. Kolekcję zaprezentowały słuchaczki obecne na spotkaniu, a po zakończeniu prelekcji można było zobaczyć drukarkę 3D w akcji.
Lookbook 3D
Najbardziej zaawansowany z zaprezentowanych w środę projektów to Lookbook 3D. Stworzył go polski duet modowych przedsiębiorców Hector&Karger**. Jako pierwsi na świecie wdrożyli technologię 3D z prezentacji kolekcji modowej, pozwalając zarówno na zapoznanie się z kolekcją w sposób tradycyjny (na stronie magazynu modowego, na plakacie czy planszy – bez smartfonu), jak i w technologii 3D (ze smartfonem). Wykorzystana przez nich aplikacja TAP2C pozwala na obejrzenie modelki z wielu stron, a także na szybkie zakupy bez udziału pośrednika. Sesja zdjęciowa, w której „fotograf” znajduje się równocześnie we wszystkich punktach dookoła, to duże wyzwania dla modelki i operatorów. Nie mówiąc oczywiście o prawnikach, którzy teraz będą się głowić, jak zinterpretować takie zjawisko jak trójwymiarowa modelka. 😉
https://www.youtube.com/watch?v=ipRgp_lw-sA
***
*http://www.humantechart.pl/p/o-nas.html
**http://www.glamour.pl/artykuly/pierwszy-na-swiecie-lookbook-w-3d-autorstwa-polakow