IP WORLD DAY 2016 – relacja z konferencji UPRP
26 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Własności Intelektualnej ustanowiony przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO). Tegoroczna edycja Światowego Dnia Własności Intelektualnej obchodzona była na całym świecie pod hasłem „Digital Creativity: Culture Reimagined”. W ten sposób Światowa Organizacja Własności Intelektualnej zwróciła uwagę na najnowsze trendy w świecie prawa własności intelektualnej, które związane są dzisiaj przede wszystkim z kreatywnością w świecie cyfrowym.
Światowy Dzień Własności Intelektualnej
Z okazji Światowego Dnia Własności Intelektualnej Urząd Patentowy RP zorganizował konferencję pod hasłem „Wyzwania dla prawa własności intelektualnej w gospodarce cyfrowej – znaki towarowe w erze hashtagów, wzory przemysłowe w świecie layoutów”, podczas której zaproszeni prelegenci zaprezentowali szanse i zagrożenia coraz bardziej postępującej cyfryzacji życia dla praktyki funkcjonowania praw własności intelektualnej.
Konferencja Urzędu Patentowego RP
Na szczególne uwzględnienie zasługują prelekcje dr Justyny Ożegalskiej-Trybalskiej, która w ciekawy sposób zaprezentowała aktualne problemy własności intelektualnej w środowisku cyfrowym, w szczególności problem wykorzystywania znaków towarowych w domenach internetowych, wystąpienie prof. Ryszarda Skubisza, który przedstawił metodykę badania znaków towarowych w procesach o naruszenie oraz wspólne wystąpienie Pani Edyty Demby-Siwek z Urzędu Patentowego RP oraz dr Mariusza Kondrata z Kancelarii KONDRAT i Partnerzy, podczas którego prelegenci wyjaśnili słuchaczom najważniejsze zagadnienia nowelizacji unijnego i polskiego prawa własności intelektualnej i wskazali ich praktyczne konsekwencje.
Moją uwagę przykuło również wystąpienie dr Lavinii Brancusi z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, która podjęła się omówienia niełatwego problemu wyzwań prawnych idących za rozwojem druku 3D w szczególności dla producentów części zamiennych a następne przedstawiła najważniejsze elementy ochrony prawnej graficznych interfejsów użytkownika. O możliwościach i zagrożeniach dla twórczości związanych z rozwojem druku 3D w interesujący sposób mówił w drugiej części konferencji również dr hab. inż. Damian Gąsiorek z Politechniki Śląskiej.
Na wspomnienie zasługuje ponadto prezentacja dr Jerzego Domżały z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który w swoim wystąpieniu zatytułowanym „Czym jest oddziaływanie na materię i dlaczego Polska nie jest w oku cyklonu rewolucji cyfrowej?” zdecydował się poruszyć problem oddziaływania rozwiązania na materię przekonując, że przy obecnym braku jednolitej interpretacji tego, czym jest „oddziaływanie na materię” wiele ważnych rozwiązań sieciowych nie jest patentowanych w naszym kraju oraz wystąpienie Tomasza Grzegorego, dyrektora Departamentu Prawnego Google na temat koncepcji Ancilliary Copyright.
Konferencja zakończyła się dyskusją na temat tendencji rozwoju prawa własności intelektualnej w świecie nowych technologii, w której głos zabrali m.in. dr Alicja Adamczak (Prezes Urzędu Patentowego RP), mec. Mariusz Grzesiuk (Dyrektor Działu Prawnego, Grupa Onet.pl), prof. Ryszard Skubisz (UMCS) oraz dr Justyna Ożegalska-Trybalska (UJ) w charakterze moderatora.
Urzędowi Patentowemu należą się brawa za zgromadzenie w jednym miejscu tak wielu znakomitych specjalistów ds. własności intelektualnej – i to nie tylko teoretyków ale przede wszystkim praktyków. Szkoda tylko, że wielu z poruszanych tematów nie można było rozwinąć z powodu ograniczeń czasowych. Mam jednak nadzieję, że materiały z konferencji zostaną udostępnione wkrótce zainteresowanym zgłębieniem tematu, również w formie video.
UPRP ID WORLD DAY – podsumowanie
Światowy Dzień Własności Intelektualnej obchodzony jest co roku 26 kwietnia. Celem tego święta jest popularyzacja wiedzy na temat prawa własności intelektualnej wśród społeczeństwa oraz podkreślenie roli kreatywności i wynalazczości w rozwoju społeczeństw na całym świecie. W komunikacie wydanym z okazji Światowego Dnia Własności Intelektualnej Dyrektor Generalny WIPO wskazał, że w rzeczywistości cyfrowej pojęcia utworu, jego komunikacji i sposobu percepcji muszą zostać zdefiniowane na nowo. Francis Gurry przypomniał, że rozwój internetu otworzył ogromne możliwości zarówno przed twórcami, jak i przed odbiorcami utworów. Możliwości te powodują jednak pewną niepewność prawa. Dyrektor Generalny WIPO zauważył, że należy na nowo znaleźć sposób osiągnięcia równowagi pomiędzy interesami twórców i wynalazców a odbiorców, którym zależy na możliwie najszerszym dostępie do dóbr kultury i nauki.
Zachęcam do przesłuchania całego wystąpienia Dyrektora Generalnego WIPO, które znajdziecie poniżej:
***