Chcesz stosować 50% koszty uzyskania przychodów? Zadbaj o swoją umowę!
Większość twórców wie, choćby ze słyszenia, o możliwości stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów, jednak wielu nie wie, jak z teorii przejść do praktyki. Odpowiedź jest prosta i trudna jednocześnie. Dlaczego?
50% koszt uzyskania przychodu – zalety
Pozytywnym aspektem jest fakt, że ustawodawca nie nakłada w tym przypadku żadnych skomplikowanych reguł dowodowych. Właściwie to już sam rodzaj wykonywanej działalności, tj. zasadniczo o charakterze twórczym, przesądza o możliwości zastosowania podwyższonych kosztów. Sęk jednak w tym, że z pytaniami urzędu skarbowego musi zazwyczaj radzić sobie pracodawca lub zamawiający, który zatrudnia wielu pracowników lub zleceniobiorców i nie potrafi jednym tchem opowiedzieć o istocie pracy każdego z nich. Poza tym, stosowanie podwyższonych kosztów nie przynosi płatnikowi żadnych profitów, tym bardziej więc nie jest on skłonny przejawiać swą aktywność w tej dziedzinie.
50% koszt uzyskania przychodu – umowa
Zazwyczaj zatem propozycja co do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu będzie oznaczała konieczność dopełnienia przez twórcę wszelkich formalności, tak aby pracodawca lub zamawiający z zaproponowanym rozwiązaniem poczuł się bezpiecznie. Kluczem do tego jest odpowiednio sformułowana umowa lub aneks do umowy, które uwzględnią wymagania stawiane w praktyce przez organy podatkowe. Dodatkowym atutem może być ewidencja prowadzonych prac twórczych, ale to już w zależności od specyfiki pracy i wymagań pracodawcy lub zamawiającego (szczególnie istotną rolę odgrywa u zatrudnionych na umowę o pracę, jeżeli zadania twórcze przeplatają się z pracami organizacyjnymi).
Dzięki Lookreatywni.pl możesz teraz pobrać i używać wzoru umowy o pracę lub aneksu do umowy o pracę z zastosowaniem 50% kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli jesteś zleceniobiorcą lub pracujesz na umowę o dzieło, zgłoś się do nas, a przygotujemy umowę z 50% kosztami uzyskania przychodów dostosowaną do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami.
***
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, kiedy przysługują Ci 50% koszt uzyskania przychodu – przeczytaj nasz artykuł Rozliczenia podatkowe freelancerów – jak nie zabłądzić w gąszczu przepisów?
***
fot. zdjęcie autorstwa thanksforbuying pochodzi z banku zdjęć Fotolia