Prawo własności intelektualnej w popkulturze – zapraszam na Ogólnopolską Konferencję Naukową, która odbędzie się już 26 maja 2023 r.
Zapraszam na Ogólnopolską Konferencję Naukową „Prawo własności intelektualnej w popkulturze” organizowaną przez Koło Naukowe Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, która odbędzie się w formule online już w najbliższy piątek 26 maja 2023 r. Podczas Konferencji wezmę udział w panelu eksperckim, w ramach którego wygłoszę krótki wykład zatytułowany: Ikona popkultury: „Mona Lisa a najważniejsze instytucje prawa autorskiego”.
Prawo własności intelektualnej w popkulturze
Popkultura dostarcza nam wielu przykładów postaci, które z czasem zaczynają żyć swoim życiem stanowiąc inspirację dla dzieł późniejszych. Jak przekonywałam w artykule Prawna ochrona ikon popkultury – kiedy można wykorzystać wizerunek ikon popkultury? – ikony popkultury takie jak, przykładowo: Barbie, Albert Einstein czy Marilyn Monroe niezmiennie cieszą się dużą „popularnością” i są chętnie wykorzystywane do tworzenia nowych dzieł przez twórców na całym świecie. Nie inaczej jest z dziełem Leonardo da Vinci „Mona Lisa” i z jego bohaterką – Mona Lisą (a właściwie Lisą Gherardini – żoną florenckiego kupca Francesco del Giocondo, której portret Giocondo zamówił u samego Leonardo da Vinci).
O tym, w jaki sposób uzyskać prawo do komercyjnego wykorzystania wizerunku ikon popkultury mówiłam podczas konferencji Urzędu Patentowego RP „Projektowanie identyfikacji wizualnej przedsiębiorstwa”, która odbyła się w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w 2019 r.
Podsumowanie tego wystąpienia znajduje się w artykule Prawna ochrona ikon popkultury – kiedy można wykorzystać wizerunek ikon popkultury?.
Mona Lisa a najważniejsze instytucje prawa autorskiego
Jak słusznie przekonuje Pan Prof. dr hab. Ryszard Markiewicz:
„Najsłynniejszy (chyba) obraz na świecie: „Mona Lisa” Leonarda da Vinci, ciągle przerabiany i „przywłaszczany”, świetnie nadaje się do zilustrowania kilku ważnych kontrowersji w prawie autorskim: wokół pojęcia utworu i dozwolonego użytku oraz granic ochrony dóbr osobistych”
„Mona Lisa” Leonardo da Vinci to wspaniały przykład dzieła, który – dzięki swoim licznym przeróbkom i opracowaniom – świetnie nadaje się do zilustrowania i wyjaśnienia najważniejszych instytucji prawa autorskiego, czego podejmę już w najbliższy piątek 26 maja 2023 r. podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej organizowanej przez Koło Naukowe Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w panelu eksperckim, który rozpocznie się o godz. 9:00.
Inspiracją dla mojego wystąpienia jest artykuł autorstwa Pana Prof. dr hab. Ryszarda Markiewicza – kierownika Katedry Prawa Własności Intelektualnej WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego „Wariacje na temat Mony Lisy”, który dzięki uprzejmości Prof. dr hab. Ryszarda Markiewicza możecie znaleźć w bazie wiedzy Lookreatywni Law For Creatives.
Zobacz także: Prof. dr hab. Ryszard Markiewicz: Wariacje na temat „Mony Lisy”
Wstęp na Konferencję online „Prawo własności intelektualnej w popkulturze” jest bezpłatny. Szczegółowe informacje znajdują się w wydarzeniu na Facebooku.
Konferencja odbędzie się 26 maja 2023 r. za pośrednictwem Microsoft Teams, link do spotkania: http://bitly.pl/9HqE1. Start: godz. 9:00. Do zobaczenia już w piątek 🙂