W radiowej Czwórce o błędach (nie tylko prawnych) popełnianych przez twórców w branży kreatywnej
W ubiegłym tygodniu byłam gościem audycji Stacja Kultura w radiowej Czwórce, podczas której opowiadałam o najczęściej popełnianych błędach (nie tylko prawnych) przez twórców działających na co dzień w branży kreatywnej oraz o tym, jakie wartości i cele przyświecają mi od początku mojej działalności edukacyjnej. Najczęściej popełniane błędy prawne twórców działajacych na co dzień w branży kreatywnej – zapraszam do posłuchania rozmowy i lektury podsumowania.
Wartości i cele, którymi się kieruję
Od początku mojej działalności edukacyjnej w internecie przyświecały mi dwa podstawowe cele:
- uświadomienie twórców, że prawo autorskie stoi po ich stronie, po stronie twórców i warto znać jego zasady, aby świadomie i mądrze nie tylko chronić swoją własność intelektualną, ale również po to, aby na niej świadomie zarabiać – na przykład poprzez wiedzę o tym, że twórca ma prawo do wynagrodzenia za przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu bądź za udzielenie licencji do utworu – i to niezależnie od wynagrodzenia za stworzenie utworu (np. dzieła w umowie o dzieło) oraz
- wzmocnienie świadomości prawnej twórców po to, aby twórcy nie musieli spierać się o prawa autorskie, po to, aby mogli uniknąć niepotrzebnych sporów prawnych, które bardzo często są niepotrzebną stratą energii – energii, która mogłaby być przekierowana na tworzenie i budowanie nowego <3
To dlatego napisałam e-book TOP7 najczęściej popełnianych błędów prawnych przez twórców w branży kreatywnej, który można pobrać bezpłatnie klikając w ten link.
Najczęściej popełniane błędy prawne przez twórców
Pomimo tego, że głównym celem stworzenia i wydania e-booka było przedstawienie najczęściej spotykanych błędów prawnych popełnianych przez twórców działających w branży kreatywnej, a które to błędy obserwuję w mojej codziennej pracy z twórcami, w e-booku TOP7 najczęściej popełnianych błędów prawnych przez twórców w branży kreatywnej nie opowiadam jedynie o błędach prawnych. Mówię również o tych błędach, których konsekwencją są problemy prawne.
Tymi błędami początkowymi są często uboga komunikacja pomiędzy twórcą a jego klientem, nieumiejętność stawiania granic i mówienia „nie”, a także nieprecyzyjna oferta, która prowadzi następnie do niepotrzebnych spięć i wątpliwości.
Rozmowy o błędach prawnych można wysłuchać pod linkiem:
👉 https://www.polskieradio.pl/10/482/Artykul/3478942,stacja-kultura-3-lutego-1802 (start: 39 min)
Niska świadomość na temat prawa do wynagrodzenia
W e-booku sporo miejsca poświęcam również tematowi prawa do wynagrodzenia za dyspozycję autorskimi prawami majątkowymi do utworu. Dlaczego? Dlatego, że świadomość twórców na temat tego istotnego prawa jest wciąż bardzo niska.
Warto podkreślić, że prawo do wynagrodzenia za dyspozycję prawami autorskimi do utworu to nie tylko prawo, które od lat funkcjonuje w polskim prawie autorskim ale które dodatkowo zostało wzmocnione przez polskiego ustawodawcę po ostatniej nowelizacji prawa autorskiego z września 2024 r.
Artykuł 43 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w ust. 2 został bowiem wzmocniony o konkretne wytyczne, jakie powinny zostać wzięte pod uwagę przy określaniu wysokości wynagrodzenia za dyspozycję prawami autorskimi do utworu. Nowy art. 43 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych podkreśla, że wynagrodzenie powinno być godziwe i odpowiednie do zakresu udzielonego prawa, charakteru i zakresu korzystania oraz korzyści wynikających z korzystania z utworu.
Art. 43. [Wynagrodzenie]
- Jeżeli z umowy nie wynika, że przeniesienie autorskich praw majątkowych lub udzielenie licencji nastąpiło nieodpłatnie, twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia.
- Wynagrodzenie musi być godziwe i odpowiednie do zakresu udzielonego prawa, charakteru i zakresu korzystania oraz korzyści wynikających z korzystania z utworu.
- Domniemywa się, że wynagrodzenie proporcjonalne do przychodów z korzystania z utworu spełnia wymogi, o których mowa w ust. 2.
Najczęściej popełniane błędy prawne przez twórców
Na koniec warto wspomnieć, że przedstawione przeze mnie błędy prawne – choć mogą wydawać się drobne czy „błahe” – prowadzą do konkretnych problemów.
Wiadomo przecież nie od dzisiaj, że na duży spór pomiędzy ludźmi może składać się wiele drobnych niedomówień i niejasności, które nie zostały w porę wyjaśnione. Kropla drąży skałę, czy – jak kto woli – efekt kuli śnieżnej powoduje, że suma małych, drobnych błędów może doprowadzić do dużych problemów prawnych.
Pierwszym krokiem jest komunikacja. Drugim – otwartość na drugiego człowieka i świadomość przysługujących nam praw.
Dlatego zachęcam do świadomego działania oraz pobrania e-booka i do wysłuchania nagrania audycji Stacja Kultura z 3 lutego 2025 r.
___
Zobacz także:
- Umowa a emocje + komunikacja czyli co jest potrzebne aby zawrzeć umowę?
- Jak budować dobre relacje biznesowe i zawierać umowy w dobrym stylu?
- Jak o prawach autorskich rozmawiać z klientem?
Potrzebujesz porady prawnej? Skorzystaj z konsultacji prawnych online.