Co jest największym sekretem i siłą mediacji? Międzynarodowy Dzień Mediacji
Trwa Tydzień Mediacji, a dzisiaj – dokładnie 19 października – obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mediacji. Co jest największym sekretem i siłą mediacji? Komunikacja. Możliwość swobodnego wyrażenia swoich potrzeb, oczekiwań, emocji.”Poufność mediacji, neutralność mediatora oraz jego bezstronność gwarantują stronom poczucie bezpieczeństwa i mniejszy poziom stresu, co nie zawsze jest możliwe przed sądem. Między innymi z tych właśnie powodów, co roku w Polsce i na świecie rośnie nie tylko liczba mediatorów, ale i spraw kierowanych do mediacji, dzięki czemu skróceniu ulega czas trwania postępowań sądowych.”* Dla mnie rok 2023 był szczególnie ważny, bo właśnie w tym roku uzyskałam uprawnienia adwokata-mediatora. W tym artykule przedstawiam kilka ważnych zasad dobrego mediatora. Zapraszam.
Cechy dobrego mediatora
Ten rok był dla mnie szczególnie ważny. W maju 2023 roku odbyłam szkolenie dla przyszłych adwokat-mediatorów w Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w Warszawie i uzyskałam tytuł mediatora.
Przy okazji trwającego właśnie Tygodnia Mediacji i obchodzonego dzisiaj, 19 października, Międzynarodowego Dnia Mediacji, chciałabym przypomnieć kilka ważnych zasad, którymi powinien kierować się dobry (skuteczny) mediator, a których nauczyłam się podczas szkolenia dla mediatorów. Zasady te sprawdzają się również w mojej codziennej praktyce adwokatki i mediatorki.
„If there ever was a time when we need peacemakers, it is today.”
#1 Zaufanie
Podstawą mediacji jest… zaufanie. Zaufanie do ludzi. Zaufanie, że zwaśnione strony są w stanie same znaleźć najlepsze rozwiązanie sytuacji (co oznacza konieczność wyzbycia się – przed wejściem w rolę mediatora – naturalnej adwokackiej potrzeby ciągłego doradzania…).
#2 Bezstronność
Dobry mediator to mediator bezstronny. Uwolnienie się od naturalnej tendencji do oceniania: sytuacji, ludzi, zdarzeń nie jest łatwe ale niezbędne aby mediacja pozwoliła stronom na wypracowanie najlepszego dla nich samych rozwiązana. Mediator nie jest po to, aby wskazać „winnego” tylko po to, aby wspierać strony w znalezieniu przez nie same najlepszego rozwiązania dla siebie.
#3 Umiejętność zadawania właściwych pytań
Podstawowym narzędziem mediatora jest umiejetność zadawania właściwych pytań. Takich, które pozwolą stronom na poznanie wzajemnych potrzeb, emocji oraz oczekiwań, a finalnie – znalezienie najlepszego dla nich sposobu rozwiązania sprawy.
Zadawanie pytań to ważne narzędzie, które warto wykorzystać również przy okazji budowania mocnych relacji w biznesie.
#4 Ukryte cele
Do zaufania (zaufania do ludzi tj. wiary w to, że zwaśnione strony są w stanie same znaleźć najlepsze rozwiązanie sytuacji, w której się znaleźli) oraz do umiejętności zadawania właściwych pytań (podstawowym narzędziem mediatora – oprócz uważnego słuchania – jest umiejetność zadawania właściwych pytań, tj. takich, które pozwolą stronom na poznanie wzajemnych potrzeb, emocji oraz oczekiwań) dodaje perełkę: UKRYTE CELE.
Okazuje się, że za wyrażonymi przed sobą i przed mediatorem oczekiwaniami poróżnionych stron bardzo często znajdują się…ukryte cele, potrzeby i oczekiwania, których strony NIE uzewnętrzniły i nie nazwały (przynajmniej na pierwszym etapie sporu), a które kierują stronami – zarówno podczas negocjacji czy mediacji (i – co istotne- tymi celami często NIE są wcale pieniądze a – przykładowo – potrzeba ważności, szacunku lub docenienia…).
Zadaniem dobrego mediatora (choć jestem przekonana, że świadomość istnienia ukrytych celów przyda się również w codziennej pracy doradcy i adwokata) jest próba poprowadzenia rozmowy ze stroną bądź stronami w taki sposób, aby dotrzeć do tych UKRYTYCH potrzeb i oczekiwań (pamiętając przy tym, że każdy z nas jest jak góra lodowa – na zewnątrz widać tylko naszą niewielką część).
Międzynarodowy Dzień Mediacji
Międzynarodowy Dzień Mediacji to dobra okazja do przypomnienia sobie kilku waznych zasad, o których warto pamiętać. Mam nadzieję, że powyższe zasady będą dla Ciebie inspiracją przy szukaniu sposobów polubownego rozwiązywania sporów, i to nie tylko tych, w których występujesz jako pełnomocnik bądź mediator, ale również tych, przed którymi stoisz w swoich własnych relacjach biznesowych bądź prywatnych. Powodzenia <3
PS. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat mediacji? Polecam serię publikacji wydanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości:
- Publikacja „Mediacja: w kierunku ugody”
- Publikacja „Mediacja: od rozmowy do porozumienia”
- Publikacja „Mediacja – sztuka kompromisu”
* „Mediacja: w kierunku ugody” Wstęp autorstwa Marcina Romanowskiego, str. 7
___
fot.: Roman Kraft on Unsplash
Zobacz także:
- Umowa jako porozumienie i wyraz wzajemnego zaufania
- Umowa vs. emocje + komunikacja czyli co jest potrzebne aby zawrzeć umowę
- Odstąpienie od umowy a prawa autorskie czyli jak rozstać się z klasą?
PS. Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z konsultacji prawnych online.