#IPtalk: Wyzwania prawne fotografów – rozmowa z Michałem Mrozkiem (PokochajFotografie.pl)
W pierwszym w tym roku spotkaniu z cyklu #IPtalk: Wyzwania prawne fotografów rozmawiałam z wyjątkowym fotografem – Michałem Mrozkiem o jego drodze zawodowej, o budowaniu relacji z osobami, które fotografuje oraz o wyzwaniach prawnych, z jakimi mierzą się na co dzień fotografowie rozwijający swoje projekty w branży fotograficznej. Cykl IPtalk to rozmowy z inspirującymi twórcami i innowatorami, którzy na co dzień z sukcesem wykorzystują potencjał własności intelektualnej. Zapraszam do wysłuchania.
Michał Mrozek gościem spotkania z cyklu IPtalk
Michał Mrozek to Gliwiczanin (ur. 1977), który od dwóch dekad zachęca innych, aby pokochali fotografię. Pomysłodawca i redaktor naczelny magazynu PokochajFotografie.pl, inicjator takich działań jak Fotograficzny Mastermind Fotograficzny Mastermind, Uliczne Bitwy Fotograficzne czy the12gallery.
Od dekady promuje fotografię, organizując warsztaty i fotoekspedycje na całym świecie, także z najwybitniejszymi fotografami. Jest autorem wielu szkoleń i kursów w Akademii Pokochaj Fotografię – dotyczących wydruku zdjęć i postprodukcji.
Michał jest także twórcą ogólnopolskiego projektu o ogródkach działkowych, realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na co dzień dokumentuje życie, fascynuje go człowiek i jego codzienność. Prywatnie miłośnik Lightrooma, yerby lub kawy, a także dobrych książek.
Wyzwania prawne fotografów
Podczas rozmowy z Michałem Mrozkiem wspominamy o sprawie naruszenia praw autorskich do książki fotograficznej „Side Effects” autorstwa polskiego fotografa i artysty Kacpra Kowalskiego przez niemieckiego fotografa Toma Hegena z moim komentarzem dot. prawnej ochrony kompozycji foto książki.
oraz o sprawie sporu pomiędzy Nadia Plesner a właścicielem marki Louis Vuitton:
👉 Simple Living v. Louis Vuitton (1:0) czyli spór o wolność wypowiedzi artystycznej
Prawna ochrona wizerunku i zgoda na rozpowszechnianie
podczas rozmowy z Michałem poruszyliśmy również temat konieczności uzyskania zgody na rozpowszechnianie wizerunku człowieka. Więcej na temat prawnej ochrony wizerunku człowieka dowiesz się z pozostałych materiałów dostępnych w bazie wiedzy Lookreatywni Law For Creatives, między innymi:
- Ochrona wizerunku czyli o czym pamiętać publikując zdjęcia z wakacji w sieci?
- Na jakiej podstawie Facebook, YouTube i Linkedin korzystają z Twoich treści?
- Czy Twoje zdjęcia w sieci są bezpieczne? O wizerunku w sieci w rozmowie LIVE z pinio_meble
Tutaj dowiesz się, jak dokładnie powinna wyglądać zgoda na komercyjne rozpowszechnianie wizerunku: 👉 Jak powinna wyglądać zgoda na komercyjne rozpowszechnianie wizerunku?
Potrzebujesz zgody na rozpowszechnianie wizerunku? Sprawdź 👉 wzór umowy na wykonanie sesji zdjęciowej wraz ze zgodą na rozpowszechnianie wizerunku.
Współpraca a utwór współautorski
Podczas rozmowy z Michałem Mrozkiem padło również pytanie o to komu przysługują prawa do zdjęcia powstałego podczas warsztatów fotograficznych – czy jedynie uczniowi? W jakich sytuacjach prawa do zdjęcia mogłyby przysługiwać również nauczycielowi i kiedy mamy do czynienia z utworem współautorskim?
Więcej na temat utworu współautorskiego dowiesz się z materiału 👉 Współpraca a utwór współautorski
Czy każde zdjęcie jest przedmiotem prawa autorskiego?
Podczas pierwszego w tym roku spotkania z cyklu IPtalk padło pytanie również o to, cz każde zdjęcie jest przedmiotem prawa autorskiego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz między innymi w materiale 👉 Czy każde zdjęcie jest chronione przez prawo autorskie?
Czy klient może dowolnie modyfikować zdjęcia z sesji zdjęciowej? Zajrzyj do materiału na temat praw zależnych 👉 ©️ Prawa zależne. Czym są autorskie prawa zależne?
___
Nagranie z rozmowy z Michałem Mrozkiem, która odbyła się na żywo w dniu 7 lutego 2025 r. o godz. 12:30 dostępna na platformie YouTube. Zapraszam do wysłuchania i obejrzenia:
Fotograficzny Mastermind
Michał Mrozek jest pomysłodawcą spotkań z cyklu Fotograficzny Mastermind, podczas których rozmawialiśmy miedzy innymi o prawach autorskich w fotografii:
- Fotograficzny Mastermind #41: Prawo autorskie w fotografii, wolność panoramy
- Fotograficzny Mastermind #29 o prawach autorskich w fotografii
- Fotograficzny Mastermind #47: Negocjowanie i zawieranie umów przez fotografów
- Fotograficzny Mastermind #57: Inspiracja czy plagiat w fotografii – gdzie leży granica?
- O czym pamietać publikując zdjęcia z wakacji z sieci?
- Fotograficzny Mastermind #73 – Ktoś „ukradł” moje zdjęcia, co zrobić?
- Fotografia a ochrona wizerunku. Fotograficzny Mastermind
Wzór umowy na wykonanie sesji zdjęciowej + zgoda na rozpowszechnianie wizerunku
Jesteś fotografem i szukasz wzoru umowy, którą będziesz mógł/a w łatwy sposób uzupełnić i dopasować do potrzeb każdej współpracy z klientem? Zajrzyj do sklepu z dokumentami i zobacz 👉 wzór umowy na wykonanie sesji zdjęciowej wraz ze zgodą na rozpowszechnianie wizerunku.
Potrzebujesz porady prawnej? Skorzystaj z konsultacji prawnych online.